تبلیغات
آلمان عشق همیشگی من - مصاحبه مهدی مهدوی کیا درباره بوندسلیگا


آلمان عشق همیشگی من

استعدادیابِ دی‌اف‌بی :د

Mehdi Mahdavikia (Getty Images)

سایت گل - یازده سال حضور در بوندس لیگا؛این همان اتفاقی است كه حالا دیگر در مخیله هیچ فوتبالیست ایرانی نمی گنجد. شاید این رویای دست نیافتنی بیشتر بازیكنان آسیایی هم  باشد حتی ‍ژاپنی ها و كره ای ها كه چند سالی است در زمینه صدور لژیونر به فوتبال اروپا از ما پیشی گرفته اند و هر سال بیشتر از قبل جلو می افتند.
مهدی مهدوی كیا كه یكی از محبوب ترین چهره های تاریخ باشگاه هامبورگ به حساب می آید و آلمانی ها همسنگ چهره شاخصی مثل اووه زیلر به او احترام می گذارند به جهت استمرار و موفقیت در بوندس لیگا قطعا بهترین لژیونر تاریخ فوتبال ایران است.مردی كه با صبر  و مقاومت  نظر توماس دال لجباز را تغییر داد و بالاخره روی شانه های فن درفارت از هامبورگرفت.
كیا كه هنوز فیادهای «میدی...میدی» هواداران هامبورگ را در ورزشگاه «آاوال آره نا » فراموش نكرده هر چند در اینتراخت درخشش دوران حضورش در بوخوم و هامبورگ را تكرار نكرد اما ركوردی به جا گذاشت كه بعید است هیچ بازیكنی از فوتبال ایران و حتی آسیا به آن دست یابد.
به بهانه شروع فصل جدید بوندس لیگا سراغ میدی رفتیم و گپی دوستانه با او درباره خیلی از مسائل ریز و درشت این لیگ جذاب داشتیم.
جایگاه بوندس لیگا در بین لیگ های برتر دنیا كجاست؟
به نظر من اگر بخواهیم 5 لیگ برتر دنیا را نام ببریم حتما باید به بوندس لیگا هم اشاره كنیم و قطعا در این زمینه بین اهالی فوتبال اتفاق نظر وجود داشته باشد.البته با توجه به حضور ستاره ها در لیگ های انگلستان ،اسپانیا و ایتالیا جذابیت این لیگ ها بیشتر شده اما در بوندس لیگا در10 سال گذشته 6-5 قهرمان متفاوت داشته ایم  كه اتفاق بزرگی است.قهرمان بوندس لیگا نسبت به لیگ های دیگر قابل پیش بینی نیست  و از نظر ورزشگاه ها و نظم بهترین است.

http://u.goal.com/204000/204020hp2.jpg

چرا ستاره ها به بوندس لیگا نمی آیند؟
خب این سیاست باشگاه های آلمانی است و تمام كارهایشان با برنامه انجام می شود.ببینید الان در لیگ های دیگر خیلی از تیم های بزرگ و كوچك بدهی های سنگین دارند اما در بوندس لیگا باشگاه ها همواره طبق روال خاصی پیش می روند تا از نظر مالی به مشكل برنخورند.
البته به غیر از بایرن كه سیستم جداگانه ای دارد و همیشه خوب خرج می كند؟
آن هم به این خاطر است كه بایرن سالانه درآمدی حدود 350-340 میلیون یورو دارد  و به همین خاطر نسبت به تیم های دیگر خوب خرج می كند.
البته بایرن هم بعد از ریبری و روبن ستاره بین المللی خاصی جذب نكرده؟
از اول هم اینطور بوده كه ستاره های تراز اول فوتبال دنیا به لیگ های ایتالیا،انگلیس و اسپانیا می رفتند اما با توجه به اینكه مونیخ همیشه در اروپا مدعی قهرمانی بوده ستاره هایی هم جذب می كند.الان تیم هایی مثل رئال مادرید،بارسلونا،منچسترسیتی و منچستر یونایتد پول های زیادی برای جذب بازیكن خرج می كنند اما پول خرج كردن در بوندس لیگا حساب و كتاب دارد.
خب حتما با من موافقید كه بوندس لیگا بدون این ستاره ها هم جذابیت های بسیاری دارد؟
بله صد در صد.بوندس لیگا همیشه جذابیت های خاص خودش را دارد .ورزشگاه ها همیشه پر است،استانداردها  رعایت می شود تبلیغات  و پخش تلویزیونی هم  كه عالی است.
خود بازی ها چطور؟
یكی از جذابیت های بوندس لیگا همین است كه هیچ وقت قهرمان از قبل مشخص نیست.مثلا اینطور نیست كه مثل اسپانیا دو تیم رئال و بارسا 30 امتیاز از بقیه تیم ها جلو بیافتند .در بوندس لیگا خیلی وقت ها شده كه قهرمان در روز آخر مشخص شده و این جذابیتی است كه لیگ های دیگر ندارد.
شما كه یازده سال در بوندس لیگا حضور داشتید  آیا سال به سال تغییراتی را در بخش سخت افزاری بوندس لیگا می دیدید؟
سال به سال كه نه اما مثلا وقتی الان ورزشگاه ها را با ورزشگاه های چند سال قبل مقایسه می كنیم  تغییر را به وضوح می بینیم. بعد از سال 2006 كه جام جهانی در آلمان برگزار شد ورزشگاه ها تجهیز شد و الان آلمان استادیوم های شیك و مدرن زیادی دارد كه همگی درجه یك و دو دنیا هستند.حتی در رقابت های دسته دوم هم همین طور است و شما می بینید تیم هایی مثل كلن یا دویسبورگ استادیوم های 60-50 هزار نفری مدرن دارند كه شاید در هیچ جای اروپا نتوانید نمونه اش را پیدا كنید.
 برنامه ریزی مسابقات هم كه از كل فصل مشخص شده؟
(با خنده)بله از شش ماه قبل برنامه كل بازی ها را می دهند و هر تیم می داند در فلان تاریخ كجا ،با چه تیمی و با چه داوری باید بازی كند.
اما آلمان كشور سردسیری است و برف و باران هم می تواند این بازی ها را تعطیل كند.آیا این مسائل جوی برنامه ها را بهم نمی ریزد؟
خیلی كم این اتفاق می افتد.الان تمام ورزشگاه های آلمان به امكانات روز آلمان مجهز شده و حتی اگر تگرگ و برف هم بیاید با سیستم های گرمایشی زمین مشكلی به وجود نمی آید.
فكر می كنید امسال هم بایرن ودورتموند مدعی اصلی  قهرمانی هستند؟
خب این دو تیم واقعا می توانند دوباره مدعی باشند اما همان طور كه گفتم جذابیت بوندس لیگا به همین غیر قابل پیش بینی بودنش است.

http://u.goal.com/202600/202601hp2.jpg

بایرن در ایران طرفداران زیادی دارد.شما فكر می كنید ماندژوكیچ می تواند جای ماریو گومز را پر كند؟
این فوروارد از ولفسبورگ به بایرن آمده و در این دو بازی حذفی و سوپر جام كه دیدیم گل زده اما باید دید در ادامه فصل چطور كار می كند .پیزارو را هم آورده اند كه در برمن بازی می كرد.او هم فوروارد با هوشی است.بایرن همیشه ركورد بازیكنان  خارجی را دارد .امسال هم یك بازیكن سوئیسی آورده به نام شریری كه در بازی حذفی خیلی خوب كار كرد ؛ هم گل زد ، هم پاس گل داد.
دورتموند با وجود «دابل» در آلمان فصل قبل در لیگ قهرمانان اروپا خیلی زود كنار رفت.فكر می كنید امسال این اتفاق نمی افتد؟
فكر می كنم امسال شرایط این تیم فرق كرده و تجربه لازم را برای شركت در این رقابت ها دارد.البته باید فصل شروع شود تا كیفیت تیم ها را ببینیم.
آیا ماركو رویس می تواند در این تیم موفق باشد؟
رویس یكی از پدیده های فوتبال آلمان است كه بازیكن تاثیر گذاری هم به حساب می آید.او می تواند در تیم ملی و بورسیا دورتموند بیشتر از این بدرخشد.
لیست مربیان بوندس لیگا را كه نگاه می كنیم به غیر از یكی دو چهره خاص مثل یوپ هاینكس یا فلیكس ماگات اكثرا مربیان جوانی هستند.
بله كلا فوتبال آلمان چند سالی است كه رو به استفاده از مربیان جوان آورده .الان بیشتر مربیان بوندس لیگا زیر 50 سال سن دارند و البته خوب هم كار می كنند.خیلی از مربیان فعلی بوندس لیگا با من همبازی بوده اند یا روبرویشان بازی كرده ام.
تیم خودتان هامبورگ را چطور می بینید؟
هامبورگ هم اواسط فصل گذشته مربی جوانی آورد اما پارسال كلا نتایج بدی گرفت.همین چند روز پیش هم با یك نتیجه عجیب و غریب ( با خنده)به تیم دسته سومی كارلسروهه باختند و حذف شدند .امسال هامبورگ خریدهای آنچنانی هم نداشته و...
چطور هامبورگی ها یك بایرنی مثل تورستن فینك را برای مربیگری انتخاب كردند؟
خب این انتخاب مدیران باشگاه بوده چرا كه آن زمان تیم در شرایط بسیار بحرانی قرار داشت.البته هر طور كه بود تیم در فصل گذشته در جدول رقابت ها ماند اما مطمئنا امسال كار هامبورگ خیلی سخت خواهد بود.
امسال به غیر از  اینتراخت فرانكفورت دو تیم گروترفورت و فورتونا دوسلدورف هم به دسته اول بوندس لیگا صعود كرده اند.نظرتان در مورد این تیم ها چیست؟
به غیر از فرانكفورت  از بین دو تیم دیگر  گروترفورت برای اولین بار است كه به بوندس لیگای یك می آید.این تیم سال ها تا آستانه صعود می آمد و بدشانس بود  اما امسال با مربی خوب و جوانی به نام میشائل بوسكنس صعود كرد.فورتونا هم كه سال های طولانی  نتوانسته بود صعود كند از طرق پلی آف صعود كرد .اینتراخت هم كه در این سال ها مدام می رود و می آید.بااین حال با توجه به بازی هایی كه از گروترفورت دیدم می گویم  تیم جسوری است.آنها در بازی نیمه نهایی جام حذفی پارسال هم در دقیقه 120 به دورتموند باختند و كنار رفتند.
برای شما به غیر از هامبورگ كه حتما به این تیم علاقه مندید كدام تیم  جذابیت بیشتری دارد؟
من كلا بوندس لیگا را تعقیب می كنم.چون 11 سال در این لیگ بازی كردم بازی های تمام تیم ها را دنبال می كنم و هر بازی برای من جذابیت های خاص خودش را دارد.

http://u.goal.com/181000/181047hp2.jpg

من توماس توشل  سرمربی ماینتس را می پسندم اما فكر كنم شما به یورگن كلوپ رای می دهید؟
توشل هم از مربیان جوان و موفق است كه در این یكی دو سال خیلی خوب كار كرده اما كلوپ بی نظیر است و بهترین مربی بوندس لیگاست.
جالب اینكه وقتی مفسر شبكه زد د اف هم بود خیلی خوب حرف می زد.
اصلا بی نظیر است.فلسفه كاری اش و ارتباط عاطفی كه با بازیكنان برقرار می كند فوق العاده است .او با كارهایش دورتموند و بوندس لیگا را زیر ورو كرده.
شما قبلا در مصاحبه هایتان از جو ورزشگاه وست فالن هم خیلی تعریف كرده بودید.
شما 30 هزار نفر را می بینید كه پشت دروازه لباس زرد پوشیده اند .وقتی برای اولین بار می بینید این تعداد جمعیت بصورت سرپا در یك بلاك قرار گرفته اند واقعا رویارویی با این جو برایتان سخت می شود.
جالب اینكه ورزشگاه همیشه پر از جمعیت است چه تیم شان نتیجه بگیرد چه روی دور باخت باشد.
تحت هر شرایطی  80 هزار نفر به ورزشگاه می آیند حتی اگر تیم شان هجدهمین تیم جدول باشد.
حالا رقابت های این فصل را چگونه پیش بینی می كنید و آیا باید منتظر ظهور پدیده ای باشیم؟
بوندس لیگا همیشه جذابیت های خاص خودش را داشته و قهرمان از قبل مشخص نیست.از طرفی تیم هایی كه از دسته دوم بالا می آیند همیشه تیم های جنگنده و جسوری بوده اند .باید دید از این تیم هایی كه امسال در جدول حضور دارند كدامیك می درخشند .البته تیم های آلمانی چه در رده باشگاهی چه در دره ملی سهمیه و اعتبارشان را حفظ می كنند.
البته باخت اخیر مونشن گلادباخ در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان خیلی عجیب بود.
بله شنیدم این تیم در خانه با نتیجه 1-3 به دیناموكیف باخته و شانسش خیلی كم شده.حالا گلاد باخ برای صعود به چمپیونز لیگ كار بسیار سختی دارد.
یكی از مشكلات تیم های بوندس لیگا همین است كه بعد از درخشش یك تیم ،ستاره ها و پدیده های این تیم جذب تیم های پولدارتر می شوند.مثل همین گلادباخ كه به غیر از رویس یكی دو بازیكن شاخص اش را هم از دست داده.
بله دیگر، این اتفاق همیشه افتاده و ستاره ها به تیم های بزرگتر رفته اند.اگر یادتان باشد لوركوزن با بازیكنان خوب بسییاری مثل بالاك،زی روبرتو،برباتوف ،امرسون و... به فینال لیگ قهرماناان اروپا هم رسید اما سال بعد بیشتر ستاره های این تیم رفتتند و لوركوزن هم افت كرد.
چرا این اتفاق می افتد؟
بالاخره باشگاه هایی كه بودجه بیشتری دارند بازیكنان خوب تیم های دیگر را جذب می كنند.این قانون فوتبال است و در بوندس لیگا هم می بینیم كه این اتفاق می افتد.
راستی چرا برخلاف مسووللان فدراسیون فوتبال آلمان كه خیلی كم دست به تغییر سرمربی تیم ملی می زنند در باشگاه های آلمانی این صبروجود ندارد و بعضا دیده شده یك باشگاه در طول فصل سه بار سرمربی اش را تغییر می دهد؟
خب وقتی تیم نتیجه نمی گیرد تماشاچی فشار می آورد و مدیر باشگاه هم مجبور به تغییر می شود. آنجا علاقه مندی به تیم ها در سطح بسیار بالایی است و هواداران هر تیم  توقع نتیجه گرفتن دارند،به همین خاطر تغییر و تحول همیشه هست.این  قانون فوتبال است و كاری هم نمی توان برایش كرد.

مصاحبه خیلی خوبی بود دقیقا حرف دل منو زد!!!ممنون سایت گلطبقه بندی: خبر، 
[ یکشنبه 5 شهریور 1391 ] [ 09:57 ب.ظ ] [ :: м α н ѕ α :: ] نظرات      قالب ساز آنلاین